Dr SURESH CHAND

MBBS, MS ORTHO, DNB ORTHO, MNAMS

Fellowship Pediatric Orthopedics, Mumbai

PEDIATRIC ORTHOPEDIC SURGEON IN LUCKNOW, U.P.


Dr. Suresh Chand is a Pediatric Orthopedic surgeon practicing in Lucknow, Uttar Pradesh. He received his medical degree(MBBS) from Delhi University (UCMS & GTB Hospital, Delhi). He then pursued his orthopedic residency(MS Ortho) from Delhi university (Lady Hardinge Medical College, New Delhi). He has also passed DNB Ortho and is member of prestigious National Academy of Medical Sciences, India (MNAMS).

After this he gained experience as Senior Resident in LHMC & associated Kalawati Children Hospital as well as associated  Dr RML Hospital, New Delhi.

After working with various eminent Orthopedic surgeons in Delhi, he continued his interest in Pediatric Orthopedics by completing a yearlong fellowship at the Bai Jerbai Wadia Hospital for Children, Mumbai, which is the biggest Paediatric hospital in Western India.

He is also the recipient of the prestigious “Professor Kaye Wilkins fellowship” under the auspices of Paediatric Orthopaedic society of India(POSI).

He has a keen interest in research and has published more than ten articles in high quality, peer-reviewed literature and has presented many papers at national/ international conferences.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button
Open chat
hey
instagram takipçi almak

instagram takipçi almak<

Sosyal medyada görünür olmak ve tanınırlığınızı yükseltmek istiyorsanız başlıca yapmanız gereken bir takım işlemler var. Instagram üzerinde bilinir olmak ve aktif bir hesaba sahip olmayı sadece kişisel hesaplar değil şirket hesaplarıda olmakta Bu durumda şirketinzden alışveriş yapmak isteyen kişiler takipçi ve beğeni sayınızı mutlaka kontrol edecektir. Bu konuda işlemleri yapmak için megatakip.com sitesine giderek hemen 10.000 lerce takipçi sahibi olabilirsiniz. Sosyal Medya bugün hepimizin hayatında önemli bir yere sahiptir. İnsanların bu paylaşım alanında bir çok hesaptan bağlandıkları profilleri bulunmaktadır. üç Büyük sosyal paylaşım sitelerinden olan Instagram facebook twit gibi her birinde kullandıkları ayrı hesaplara sahiptirler. Dünyayı bu üç farklı paylaşım sitesinden takip edebiliyoruz aslında başka da hiç bir yere giriş yapmamıza gerek kalmadan. mesajlar ve resimler ilk bu paylaşım sitelerinde insanlara servis edilmektedir. böylece bu siteler dahada çok önem kazanmaktadırlar. Hal böyle olunca bizlerde sizin için en kaliteli hizmetleri sunarak instagram takipçi, beğeni twitter takipçi beğeni gibi bir çok sosyal medya alanında hizmet vermekten gurur duyuyoruz.