Q. What is a Pediatric Orthopedic Surgeon?

A. Pediatric orthopaedic surgeons are specialists who treat musculoskeletal (bone, joint, back, or muscle) problems in children. Their specialty training is particularly valuable when treating bones that are still growing.

Q.What training is required for a Pediatric Orthopaedic Surgeon?

A. All orthopaedic surgeons must graduate from medical college(MBBS) and  then do  post graduation in orthopedics (MS ortho).

After graduation, most pediatric orthopedic surgeons complete 1 or 2 additional years of subspecialty training, in which they focus on the special needs of growing children.

Q. Why does child need a specialist?

  • Children are not just small adults. Their growing bones pose different challenges than those of adults.
  • Sometimes, what looks like a problem in a child is just a variation that the child will outgrow over time.
  • Some common pediatric problems don’t even occur in adults.
  • Pediatric orthopedic surgeons, their clinic, and supporting staff are all equipped to deal with kids and families to create a comfortable, patient-focused and family-friendly environment.

Q. When should I take my child to a Pediatric Orthopaedic Surgeon?

A. Pediatric orthopaedic surgeons diagnose and treat a variety of problems with the arms, legs and spine. Problems walking, crooked limbs, legs of different lengths, curves in the spine, broken bones, bone/joint infections or tumors, and birth defects of the hands or feet are just some examples of the conditions that may require a pediatric orthopaedic surgeon.

Children with complex pediatric problems such as developmental delay, skeletal dysplasias, or other syndromes are usually best managed by a multidisciplinary, medical-surgical team.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button
Open chat
hey
instagram takipçi almak

instagram takipçi almak<

Sosyal medyada görünür olmak ve tanınırlığınızı yükseltmek istiyorsanız başlıca yapmanız gereken bir takım işlemler var. Instagram üzerinde bilinir olmak ve aktif bir hesaba sahip olmayı sadece kişisel hesaplar değil şirket hesaplarıda olmakta Bu durumda şirketinzden alışveriş yapmak isteyen kişiler takipçi ve beğeni sayınızı mutlaka kontrol edecektir. Bu konuda işlemleri yapmak için megatakip.com sitesine giderek hemen 10.000 lerce takipçi sahibi olabilirsiniz. Sosyal Medya bugün hepimizin hayatında önemli bir yere sahiptir. İnsanların bu paylaşım alanında bir çok hesaptan bağlandıkları profilleri bulunmaktadır. üç Büyük sosyal paylaşım sitelerinden olan Instagram facebook twit gibi her birinde kullandıkları ayrı hesaplara sahiptirler. Dünyayı bu üç farklı paylaşım sitesinden takip edebiliyoruz aslında başka da hiç bir yere giriş yapmamıza gerek kalmadan. mesajlar ve resimler ilk bu paylaşım sitelerinde insanlara servis edilmektedir. böylece bu siteler dahada çok önem kazanmaktadırlar. Hal böyle olunca bizlerde sizin için en kaliteli hizmetleri sunarak instagram takipçi, beğeni twitter takipçi beğeni gibi bir çok sosyal medya alanında hizmet vermekten gurur duyuyoruz.